NEWS

ÇEVRECİ ENDÜSTRİYEL DEVRİM: DÖNGÜSEL EKONOMİ

İklim krizine sebep olan insan sebepli faktörler, yaşanabilir bir gelecek için sürekli bir çözüm arayışında olmayı gerektiriyor.

28 Ekim 2021

Her geçen gün artan ve tüketim toplumuna hizmet eden insan faaliyetleri şirketleri geri dönüştürülebilir, yeniden kullanıma uygun inovatif uygulamalara itiyor. Bu noktada döngüsel ekonomi sonuca giden yolda önemli bir rol oynuyor.

Döngüsel ekonomi veya döngüsellik, sınırlı kaynakların sürekli ve yeniden kullanımını amaçlayan bir sistemdir. Geri dönüşüm, yenileme ve yeniden kullanım ile israfın önüne geçmeyi hedefler. Küresel ısınma ve insan faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkisi, su kıtlığının önüne geçmek için döngüsel ekonomiye gereksinim yaratmıştır. Bu noktada döngüsel ekonominin rolü, evsel ve endüstriyel uygulamaların sonucu olan atık sulardan aşırı fosfor ve nitrojen giderimini gerçekleştirmek olacaktır.

Ayrıca suyun yeniden kullanımının da su israfının önüne geçmek konusunda yeri önemlidir. Deşarj mantığını benimseyen endüstriyel ve evsel faaliyetlerde ortam filtrasyonu gibi çeşitli filtrasyon uygulamaları karşımıza çıkıyor. Döngüsel ekonomi, hem maliyetlerden tasarruf etmede hem de çevre dostu üretimde vazgeçilmez oluyor.

SIMILAR POSTS