BLOG

Atık Su Geleceği Tehdit Ediyor

Daha temiz bir gelecek mümkün…
Atık su her yerde. Modern tüketim toplumunun yan ürünü olarak hızla artak atık su sorunu gezegenimiz için büyük bir tehdit oluşturmakta. Sanayi üretiminde kullanılan sudan, duşta kullandığımız suya kadar doğal kaynağından alınan ve tüketilen tüm su kaynakları sonrasında atık su olarak geri dönmekte.

08 Kasım 2019

Gelecek için büyük bir sorun oluşturan atık sular kalıcı çözümler uygulanmazsa yaşanabilecek su sorununun başlıca kaynağı olacak.

Kullanıldıktan sonra arıtılmadan doğaya bırakılan atık sular tatlı ve tuzlu su kaynaklarına sızabilmektedir. Bu da atık suyun sızdığı su kütlesinde yaşayan canlılar için tehlike yaratmakla kalmaz, tehlike evimize kadar gelebilir.

Dünyanın bir kısmında temiz su kıtlığı bugün ciddi bir sorun halini aldı. Bu da temiz suyun çok önemli olduğu anlamına gelir. Temiz su kıtlığının yaşandığı veya yaşanması beklendiği bölgelerde atık suyun arıtılmadan doğaya bırakılması halinde yeraltı su kaynaklarına sızmasına sebep olur. Atık suyun sızdığı yeraltı su kaynakları gelecek nesiller için artık kullanılabilir temiz su kaynağı olmaktan çıkar.

Atık sular doğal ekosistemleri için de tehdit oluşturmaktadır. Her zaman bağlantıda olan yüzey ve yeraltı suyu sadece su altında veya su kıyısında yaşayan ekosistemlere değil, kirli su kaynakları ile beslenen tüm ekosistemlere zarar vermektedir.

Atık suyun arıtılması gezegenimiz ve üzerinde yaşayan tüm canlılar için büyük bir önem taşımaktadır. Daha temiz bir gelecek mümkün.

SIMILAR POSTS